CNG, elektro nebo vodík? Zájem Čechů o hybridní vozy stále stoupá

19.04.2020

Věděli jste, že emise připadající na elektroauto jsou u nás dvojnásobně ve srovnání s emisemi připadajícími na CNG - auto? A pokud se bude více využívat CNG z odpadních kalů, budou dokonce CNG - emise mínusové? Při rozhodování, jaké auto dnes koupit, aby bylo co nejekologičtější, poslechněte si pořad Rozhlasu plus z cyklu Leonardo.  více …


Co dělat o víkendu? Pozorujte veverky

28.03.2020

VeverkaPříroda je na dosah všude, není nutné za ní jezdit do turisticky atraktivních míst, vzkazuje Agentura ochrany přírody ČR. Poukazuje, že i v okolí našich domovů lze pozorovat mnoho zajímavých zvířat a rostlin. Právě o nich toho ale někdy víme překvapivě málo. Proto přišla Agentura ochrany přírody a krajiny ČR před časem s výzvou pro veřejnost k mapování veverek: „Na veverku s mobilem“. více …


Máte rádi medvědí česnek? Poradíme, jak ho sbírat šetrně k přírodě

20.03.2020

Zavření restaurací, posiloven, kin, obchodů a dalších míst, kde obvykle trávíme čas, zavedlo spoustu lidí do přírody. Organismus oslabený stresem a špatnými zprávami je třeba posílit kontaktem s přírodou. Znalci přírodního bohatství navíc mohou občas utrhnout nějakou tu bylinu a zvětšit své domácí zásoby potravin v době, kdy se nemá zbytečně chodit nakupovat. více …


Nefunkční domovní čistírny odpadních vod či prokopnutý septik, to je realita všedního dne, říká Michal Šperling

16.03.2020

Když si chcete u svého rodinného domu postavit čistírnu odpadních vod, čeká vás návštěva vodoprávního úřadu s jeho přísnými předpisy. Jakmile čistírnu zprovozníte, jste za vodou: v praxi už nikdo už nebude kontrolovat, zda ji provozujete správně. Pokud nás zajímá kvalita vody v Česku, neměli bychom podle Michala Šperlinga, který se od roku 2008 věnuje výstavbě kořenových čistíren odpadních vod, nečištění odpadních vod dále přehlížet. více …


Světový den mokřadů

26.02.2020

Mokřadem rozumíme přechod mezi suchozemským a vodním ekosystémem, který má své specifické vlastnosti. Voda zde téměř neproudí ani nevysychá po celý rok nebo alespoň jeho větší část. Mokřadem rozumíme například močál, jezírko, rašeliniště, podmáčenou louku, ale i léta vypuštěný rybník nebo lom, ve kterých zbylo trochu vody. Mokřady významně ovlivňují vodní režim v krajině. Jsou přirozenou zásobárnou vody a specifickým prostředím pro různé druhy rostlin a živočichů. Jde o jeden z největších fondů genetické biodiverzity. Patří mezi biotopy s nejvyšší biologickou aktivitou, v tom se řadí hned za deštné pralesy a korálové útesy. Mokřady zadržují a postupně uvolňují mnohem více vody než jakékoliv uměle vytvořené vodní plochy. Například 10 m² mokřadů zadrží až 9 000 litrů vody. více …


Bioplyn z městského odpadu může pohánět CNG vozy, projekt vyhrál

20.01.2020

Bioplyn CNGProjekt "Cirkulární doprava v Brně" vyhrál v prestižní soutěži E.ON Energy Globe v kategorii Firma. Projekt prokázal, že biometan, vznikající v čističkách odpadních vod při zpracovávání kalů, se dá bez problémů používat jako pohonná hmota do autobusů na CNG, místo zemního plynu. více …