18.10.2022
Prát krátce by mělo být úspornější, ale není. Na energii jsou výhodnější dlouhé prací programy, protože ty kratší místo otáčení bubnu prostě víc ohřívají, což bere energie více. Expert v rozhovoru pro Deník N nás upozorňuje i na další energetické žrouty v domácnosti. více …
23.09.2022
V současnosti je zadržování a využívání dešťové vody čím dál víc rozšířené. Jedním ze způsobů, jak dešťovou vodu zadržet, jsou akumulační nádrže. Často je s tímto způsobem spojený problém zhoršení kvality a vzniku zápachu vody. Jak tomu účinně předchvíce …
22.07.2022
Petici za navrácení 10 % zemědělské půdy přírodě spustila ekologická organizace Čmelák. Usiluje o podporu široké veřejnosti pro urychlení návratu krajinných prvků do zemědělské krajiny. Větší prostor pro nové mokřady, tůně, remízky či aleje má umožnit, aby se naše krajina stala opět pestrou, harmonickou a odolnější vůči změnám klimatu. více …
30.06.2022
Osobně jsem velmi líný zahradník a na pletí plevele, na rozdíl od řady mých sousedů, obvykle nemám dost trpělivosti, času ani nervů. Svou lenost jsem si vždy omlouval oblíbeným citátem filosofa-zemědělce Masanobu Fukuoky (1913 – 2008), autora známé a podle některých průlomové knihy One Straw Revolution - „nezáleží na tom, co děláme, ale na tom, co neděláme.“
více …
27.06.2022
Dešťová voda se dá velmi dobře využít na zalévání zahrady, splachování WC, sprchování, praní prádla i mytí nádobí. Odfiltrovat je třeba hlavně mechanické nečistoty ze střech a spláchnutý prach, který může obsahovat i pyly a pesticidy z polí. Příležitostně lze pak vodu občas použít i třeba na vaření nebo na více …
23.05.2022
Do vytápění, chlazení a napájení budov jde velké množství energie, a to se ukazuje jako stále větší problém. Na účet budov se připisuje až 40 % evropské energetické spotřeby. Spolu s rychle rostoucí cenou energií se zvýraznila potřeba udělat naše budovy úspornější. Jak na to?
více …